Badania cytologiczne u ginekologa
W ramach profilaktyki ginekologicznej wykonywanych jest wiele standardowych badań, które pozwalają na wykrywanie różnych zmian chorobowych. Do takich badań zalicza się cytologia, która ma na celu między innymi na wczesne wykrywanie zmian nowotworowych.
Znaczenie https://ginekolog-warszawa.pro/cytologia/
Nowotwory to coraz częściej występujące choroby cywilizacyjne. Ich leczenie jest realizowane coraz bardziej skutecznie, ale kluczowe jest to w jakim momencie zostanie wykryta choroba. Im później wykryty zostanie nowotworów, tym znacznie trudniej jest realizować leczenie. Późne wykrycie choroby może prowadzić do śmierci pacjenta ze względu na przerzuty. Bardzo ważne jest z tego powodu decydowanie się na realizację regularnych badań profilaktycznych, do których zalicza się cytologia.
Badania cytologiczne mogą być realizowane w ramach NFZ. W wielu gabinetach ginekologicznych cytologia jest wykonywana jako rutynowe badanie. Wynika to między innymi z tego, że takie badanie nie tylko pozwala na wykrycie zmian nowotworowych, ale ułatwia diagnozowanie również infekcji intymnych. W kontekście profilaktyki antynowotoworowe wskazane jest wykonywanie badania przynajmniej co dwa lata.
Kobiety w grupie ryzyka
Trzeba brać pod uwagę, że ryzyko wystąpienia nowotworów jest większe u kobiet, które:
– zażywają leki zmniejszające odporność organizmu,
– często zmieniają partnerów seksualnych,
– są nosicielkami wirusa HPV.
W przypadku kobiet, które znajdują się w grupie ryzyko cytologia powinna być wykonywana częściej. W tym względzie dobrze jest wykonać badanie, gdy raz do roku odwiedzany jest ginekolog Warszawa. Taka częstotliwość wizyt u ginekologa jest wskazana nawet w przypadku braku występowania jakichkolwiek niepokojących objawów. Wykonanie badań raz do roku pozwala na właściwe kontrolowanie stanu zdrowia w kontekście przeciwdziałania różnym chorobom.
Kiedy wykonywana jest cytologia?
Warto brać pod uwagę, że do badania cytologicznego powinno się odpowiednio przygotować. Generalnie badanie powinno być wykonywane między drugim dnie po zakończeniu krwawienia miesięcznego, a dwudziestym dniem cyklu. Jednocześnie przed cytologią nie powinny być wykonywane inne badania ginekologiczne czy USG dopochwowe. Trzeba to brać pod uwagę, gdy chce się realizować inne badania profilaktyczne w gabinecie ginekologicznym.
Przy decydowaniu się na wykonanie badania cytologicznego niezbędne jest również branie pod uwagę, że nie powinno się między innymi stosować preparatów dopochwowych przynajmniej na kilka dni przed badaniem. Ma to na celu brak wpływania na wynik badania. Podobnie jest w przypadku stosowania tamponów czy irygacji, których powinno się unikać przed wizytą u ginekologa. Przeciwwskazaniem do badania będą również infekcje intymne, przy których występują upławy.
Badanie cytologiczne nie powoduje większego bólu. Jeśli chodzi o komfort podczas badania to generalnie jest ono bardziej dyskomfortowe niż typowe badanie ginekologiczne. Podobnie jak w przypadku innych badań przed jego wykonaniem ginekolog zrealizuje wywiad medyczny.
Najnowsze komentarze