Choroby, które towarzyszą otyłości

 

Dzisiaj to już nie są analizy a pewność, że wzrost BMI to bardzo zły znak zwłaszcza jeśli dzieje się to w okresie dojrzewania. Jeśli jest to systematyczny wzrost, to szansa na wystąpienie otyłości jest o wiele większa niż w przypadku osób, które mają zdecydowanie ujemny bilans kaloryczny. To bardzo ważna kwestia, ponieważ przewlekłe choroby, które często są następstwem wspomnianej otyłości, mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Mało ruchu, zła dieta, używki to wszystko może prowadzić do powstania dodatniego bilansu kalorycznego.

Warto zwrócić uwagę, że BMI u dzieci znajduje się na stosunkowo zrównoważonym poziomie. Problem pojawia się dopiero w momencie gdy w grę zaczyna wchodzić niezdrowe odżywianie, wówczas BMI u dorosłych potrafi przyjmować już naprawdę wysokie wyniki. To są zagrożenia współczesnego świata, które jak najbardziej są dzisiaj realne i namacalne.

Konkretny wskaźnik BMI a nasze zdrowie

Co to jest BMI i jak bardzo wpływa to na zdrowie człowieka?. BMI to nic innego jak nasz wskaźnik masy ciała. Dzisiaj praktycznie każdy może we własnym zakresie obliczyć sobie własne BMI i zapisać odpowiedni wynik, po czym zestawić i sprawdzić, czy faktycznie nie przekraczamy średniej normy. BMI tabela pokazuje nam wyraźnie, że przy takim zestawieniu bierze się pod uwagę cztery podstawowe elementy waga, wzrost, wiek i płeć. Tylko uwzględniając te wszystkie czynniki, jesteśmy w stanie prawidłowo obliczyć naszą masę ciała. Jeśli uważamy, że ten temat jest mimo wszystko dla nas nieco bardziej skomplikowany, to z pewnością kalkulator BMI (np. https://bmi22.pl/) jest w stanie pomóc nam policzyć automatycznie naszą masę ciała. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie wartości i gotowe. Jeśli uznamy, że nasza masa jest zbyt duża i znacząco przekraczamy dozwoloną normę, to jest to odpowiedni czas na to, aby w pełni zastosować dietę oraz inne ćwiczenia fizyczne, po to, aby przywrócić dawną masę ciała.

Jak dobrze wiadomo, takie działanie wymaga poprawy naszego zdrowia. Tutaj zdrowie jest kluczem, ponieważ zdrowy organizm o wiele lepiej radzi sobie ze spalaniem zbędnych kalorii. Prawidłowe BMI (https://www.who.int/data/gho/data/themes/topics/topic-details/GHO/body-mass-index) to z pewnością same plusy, ponieważ człowiek posiadający wszystkie wskaźniki w normie ma lepsze ciśnienie krwi, co z pewnością pozwala na lepszą pracę organów wewnętrznych.

Regulacja wagi niezbędna przy otyłości

W przypadku dobrego BMI możemy też liczyć na to, że bóle stawów, mięśni nie będą aż tak odczuwalne na co dzień, jak w przypadku u osób, które mają zaburzony taki wskaźnik. Im większa masa ciała, tym większe obciążenie dla serca jak i całego układu krążenia. Pamiętajmy, że wynik BMI powyżej 30 to już nie nadwaga, lecz otyłość i dlatego też musimy koniecznie wziąć się za siebie, zanim jeszcze nie będzie za późno.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ćwiczeniami, ponieważ wychudzenie organizmu również nie jest zbyt dobre dla naszego zdrowia. W obu przypadkach musimy zrobić wszystko, aby w pełni ustabilizować masę własnego ciała.

Miażdżyca, atak serca to bardzo częste zdarzenia, powiązane właśnie z nieprawidłowym odżywianiem i wspomnianą już otyłością. To właśnie dlatego regulacja procesów ciała jest taka ważna w praktyce. Warto podkreślić, że odpowiednie przygotowanie ciała i przejście na zdrową dietę w znaczącym stopniu daje nam lepszą budowę naszej sylwetki, poprzez widoczną rozbudowę mięśni.

Sposób na poprawę zdrowia

Na pewno taki stan jest w stanie w dużym stopniu poprawić nasze zdrowie. Jeśli nie wiemy co mamy zrobić z naszym BMI, to z pewnością powinniśmy się już dzisiaj udać do dietetyka, aby ten przepisał nam odpowiednią kurację, która pozwoli nam pozbyć się uciążliwych kilogramów. Pamiętajmy, aby BMI z wiekiem cały czas utrzymywało się na konkretnym poziomie, wówczas nie uświadczymy żadnych negatywnych dolegliwości a nasze ciało podobnie jak i wszystkie narządy wewnętrzne, będzie pracować we właściwy sposób.

Można powiedzieć, że jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli nam do samej starości zachować pełnie zdrowia. Nie dajmy się chorobie, staramy się utrzymywać stałe tempo ćwiczeń fizycznych w miarę naszych własnych możliwości, to zabezpieczy nas przed otyłością.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *