Diagnostyka chorób, przy których stosowany jest rezonans magnetyczny

Diagnostyka chorób, przy których stosowany jest rezonans magnetyczny

Wykrycie wielu chorób bywa trudne bez zastosowania nowoczesnej diagnostyki. Metoda obrazowa, przy której wykorzystywany jest między innymi rezonans magnetyczny to badanie, które pozwala na szczegółowe zobrazowanie głębi ciała. Pozwala to na dokładne zbadanie struktur tkanek miękkich, jak też tkanek twardych.

Rezonans magnetyczny jest jednym z rodzajów badań, które pozwalają na zobrazowanie wnętrza ciała bez ingerencji chirurgicznej. Jest to bardzo przydatne badanie przy wykrywaniu wielu chorób, które powodują zmiany struktury tkanek. Do takich chorób zaliczają się między innymi nowotwory. Choroby nowotworowe bardzo często nie dają jasnych sygnałów, co utrudnia diagnozę. Rezonans magnetyczny pozwala sprawdzić wygląd tkanek, co pozwala na wykrycie zmian nowotworowych przed wykonaniem biopsji. W przypadku nowotworów występujących w obrębie głowy wykonanie biopsji może nie być możliwe. Wówczas rezonans magnetyczny głowy jest jednym z bardziej skutecznych badań diagnostycznych.

Skierowanie na rezonans magnetyczny

Lekarz może skierować na rezonans magnetyczny głowy jeśli ma trudności w postawieniu diagnozy. Rezonans magnetyczny bywa również stosowany profilaktycznie przy upadkach i wypadkach. Wówczas wykonanie rezonansu pozwala upewnić się, że u pacjenta nie wystąpiły żadne urazy, które mogłyby powodować zagrożenie życia lub zdrowia. Wiele urazów nie daje wstępnie sygnałów, co utrudnia ich wykrycie bez wykonania bardziej szczegółowych badań. Zastosowanie rezonansu magnetycznego pozwala między innymi wykluczyć urazy czaszki czy wstrząśnienie mózgu.

Skierowanie na rezonans magnetyczny może być związane również z diagnostyką przewlekłych chorób. Wiele przewlekłych chorób może przejawiać się jedynie poprzez pojedyncze symptomy, które nie pozwalają na jednoznaczne przypisanie ich do wybranej jednostki chorobowej. Wykonanie rezonansu magnetycznego znacznie ułatwia diagnozę między innymi chorób oczodołów, zapalenia mózgu, stwardnienia rozsianego czy choroby Alzheimera. Rezonans magnetyczny głowy jest również ważnym badaniem w ramach diagnostyki guzów i nowotworów mózgu.

Jak będzie przebiegać rezonans magnetyczny?

Wielu pacjentów boi się badań ze względu na obawy przed bólem czy ingerencją chirurgiczną. W tym względzie rezonans magnetyczny nie jest zabiegiem inwazyjnym. Podczas badania wykorzystywane są naturalne właściwości magnetyczne organizmu pacjenta oraz fale radiowe. Nie powodują one żadnych skutków ubocznych, więc badanie jest bardzo bezpieczne. Jednocześnie podczas rezonansu magnetycznego nie jest konieczne podawanie żadnych, miejscowych środków przeciwbólowych. Badanie jest w pełni bezbolesne.

Przy badaniu rezonansem magnetycznym może być konieczne podanie środków kontrastujących. Takie środki podawane są w formie dożylnej i mają na celu poprawienie jakości obrazu tkanek miękkich. Podanie środków kontrastujących zwiększa szczegółowość obrazu. Dobrze jest zgłosić się na badanie na czczo, gdyż jest to niezbędne jeśli koniczne będzie podanie środka kontrastującego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *