Dobroczynne działanie głogu na Twój organizm
Dobroczynne działanie głogu na Twój organizm
Głóg to rodzaj roślin należących do rodziny różowatych. Należy do niej 200 gatunków. Z uwagi na małe wymagania glebowe rośliny znajdziemy go zarówno w lasach, przy drogach jak i na miedzach. Nasadza się go również w parkach i ogrodach, ale ta bardziej ozdobna odmiana – dwuszyjkowy głóg szkarłatny, o pięknych czerwonych kwiatach – jest pozbawiona właściwości leczniczych. Tylko dwa rodzaje głogu mają właściwości zdrowotne, mianowicie głóg dwuszyjkowy oraz głóg jednoszyjkowy. Zarówno głóg dwuszyjkowy jak i głóg jednoszyjkowy są gatunkami powszechnie występującymi w Polsce. Głóg dwuszyjkowy osiąga 3-5 metrów wysokości, rośnie jako rozłożysty krzew. Z kolei głóg jednoszyjkowy może osiągać aż 8 metrów wysokości.
Za korzystnie działanie głogu odpowiadają flawonoidy i procyjanidyny. Głóg zawiera też m.in. spore ilości witaminy C,A, witaminy z grupy B, kwas kawowy, pektyny, taniny, saponiny, aminy oraz kwas oleinowy. Ponadto znajdują się w nim cenne mikroelementy, takie jak: potas, magnez, sód, fosfor i wapń. Znajdziemy w nim także dużo witaminy PP, biorącej udział w przemianie białek, tłuszczów, węglowodanów, a także utrzymującej w dobrym stanie nabłonek skóry, przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Co ważne, rozszerzając naczynia krwionośne, witamina PP usprawnia funkcjonowanie mózgu. Głóg wchodzi w skład preparatów nasercowych i obniżających ciśnienie krwi.
Obecne są w nim także olejki eteryczne, które działają odprężająco i relaksująco, produkty z głogu mogą więc przynieść ukojenie po ciężkim dniu lub dużej aktywności fizycznej.
Do celów leczniczych wykorzystuje się kwiatostany głogu oraz owoce.
Preparaty z głogu nie wykazują praktycznie skutków ubocznych i można stosować je w sposób ciągły. Nie są tylko zalecane osobom z bardzo niskim ciśnieniem, a także kobietom w ciąży i karmiącym matkom.
Wyciąg alkoholowy z owoców głogu ma działanie uspokajające.
Przepis na nalewkę z głogu
½ kg dojrzałych owoców głogu umieść w słoju, zalej ½ l spirytusu ze szklanką przegotowanej wody. Wymieszaj, zakręć słój i odstaw na 21 dni w ciemnym miejscu. Codziennie potrząsaj słojem aby wymieszać zawartość. Po 3 tygodniach przygotuj syrop : 300 gram cukru, odrobinę zmielonego cynamonu, 2-3 gramy zmielonego imbiru, sok z jednej cytryny zalej pełną szklanką i 5 łyżkami przegotowanej wody – gotuj przez 20 min, potem ostudź. Zlej spirytus z owoców znajdujących się w słoju i mieszając wlej do syropu. Następnie mieszaninę wlej do czystego słoja, zamknij i odstaw jeszcze na około 3 dni. Następnie przefiltruj i przelej do butelek. Po napełnieniu najlepiej umieść je w ciemnej i chłodnej piwnicy na minimum kilka miesięcy, a zaleca się nawet rok.
Najnowsze komentarze