Kilka zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej

Sztuka mycia zębów nie powinna być nam obca już od wielu lat.

Zazwyczaj jednak mamy w tej kwestii wykształcone nieprawidłowe nawyki, dlatego postaramy się przedstawić kilka prostych zasad, którymi warto kierować się podczas utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Oczywiście to profilaktyka we własnym zakresie jest najważniejsza, jednak nie zapominajmy, że warto mieć swojego anioła stróża w postaci dentysty. Warszawska stomatologia, to obszerna baza gabinetów stomatologicznych, w której z pewnością każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie.

Chcąc zadbać o zdrowie swoich zębów zainwestować powinniśmy w odpowiednią szczoteczkę.

Nie może być ona twarda, gdyż wówczas podrażnia tkanki miękkie znajdujące się w jamie ustnej. Lepiej zdecydować się na tą ze średnim poziomem twardości włosia lub miękką. Dobrze jest też zdecydować się na wersję elektryczną, która wykazuje się znacznie wyższą wydajnością, a dodatkowo masuje dziąsła, pobudzając krwiobieg. W kwestii doboru pasty do zębów, należałoby zasięgnąć opinii lekarza, gdyż to on najtrafniej nam ją dopasuje. Może się bowiem okazać, że mamy delikatne dziąsła, podatne na krwawienie lub pojawiają się u nas problemy ze szkliwem. Dopasowana pasta to połowa sukcesu. Unikajmy natomiast produktów o wysokiej ścieralności, a więc wszystkich past reklamowanych jako wybielające.

Warto również zainwestować w dobry płyn do płukania jamy ustnej, gdyż pomaga on wyzbyć się pozostałych bakterii.

To tez dobry sposób na utrzymanie świeżości oddechu przez cały dzień. Ważną rzeczą jest też stosowanie regularnie nici dentystycznej – nie ma tu szczególnych wyznaczników, jaka ona powinna być. Ważne jedynie, aby ją używać. Mycie zębów oprzyjmy o wariant 3+2. Trzy minuty szczotkowania plus kolejne dwie pozostałych czynności. Nie zapominaj o języku, który jest największym siedliskiem bakterii. Szczotkowanie po każdym posiłku jest jak najbardziej wskazane, jednak należy pamiętać, aby odczekać 30 minut po posiłku. To czas w którym uruchomione pozostają enzymy trawienne w jamie ustnej, wytworzone podczas jedzenia. Negatywnie wpływają na nasze szkliwo, a wcierane powodują jego degenerację. Dobrym pomysłem jest stosowanie bezcukrowej gumy do żucia. Pomaga ona utrzymać odpowiednie pH w ustach, w sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości zadbać o pełen zakres czynności higienicznych. Odpowiednia dieta ma też ogromny wpływ na nasze zęby. Zjadanie dużych ilości cukru powoduje próchnicę. Dobrze jest więc zadbać o zdrową dietę. Pamiętajmy również o wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Pomoże to wcześnie wykryć problem i szybko go wyeliminować.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *