Marskość wątroby
Marskość wątroby, jak ją rozpoznać
Cierpisz na mdłości? Zauważyłeś, ze często nie masz apetytu i nie chce ci się jeść? A może wciąż jesteś osłabiony, czujesz się zmęczony mimo, ze śpisz odpowiednią ilość godzin? Może straciłeś ostatnio na wadze? Albo zaraz po posiłku czujesz dziwne uczucie rozpierania w okolicach żołądka? Wykonaj Test Obciążeń Organizmu i dowiedz się jakie są przyczyny takiego stanu. Całkiem możliwe, że są to pierwsze objawy jakie daje marskość wątroby.
Marskość wątroby to częsta choroba, która dotyczyć może od 4 do 10 proc. populacji świata. Trudno jest dokładnie ustalić ilość osób chorujących na marskość wątroby, gdyż czasami chorobę rozpoznaje się już po śmierci chorego. Często dolegliwość ta rozpoznawana jest także przypadkowo, podczas operacji czy rutynowej kontroli u specjalisty Chirurg Naczyniowy Warszawa.
Przyjmuje się, że zapadalność na marskość wątroby wynosi 200—300 / 100 000 mieszkańców – rozbieżności wynikają ze zróżnicowanego spożycia alkoholu, odmiennych zwyczajów żywieniowych, różnej epidemiologii zakażeń wirusowych, częstszego występowania na danym obszarze niektórych chorób itp. Marskość wątroby plasuje się na 9 miejscu jeżeli chodzi o ilość osób umierających na tę dolegliwość i na 5 miejscu w przedziale wiekowym 45-65. Mężczyźni chorują na marskość wątroby dwa razy częściej od kobiet.
Marskość wątroby objawy
Marskość wątroby początkowo rozwija się skrycie nie ujawniając żadnych symptomów. Początkowe objawy nie są charakterystyczne i zazwyczaj ciężko jest je nam połączyć z marskością wątroby. Na początku można zauważyć postępującą utratę apetytu i wiążący się z tym spadek masy ciała. Jest to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i najlepiej już wtedy wykonać Test Obciążeń Organizmu. Dalej pojawia się nietolerancja niektórych pokarmów jak pieczonych czy smażonych i tłustych oraz nietolerancja alkoholu. Zaczynają pojawiać się zaparcia, które występują naprzemiennie z biegunką, może dojść do nudności. Człowiek zaczyna czuć się ociężale, wpada w apatię i wciąż odczuwa senność nasilającą się z godziny na godzinę. Na skórze i oczach zaczynają pojawiać się oliwkowe przebarwienia.
Podczas marskości wątroby w brzuchu zaczyna gromadzić się wolny płyn, przez co zwiększa się obwód brzucha. Na skórze pojawiają się naczyniaki pajączkowate, rumień opuszków palców oraz całych dłoni. Pojawia się ból po prawej stronie podżebrza oraz wzdęcia jamy brzuszne krwawienie błon śluzowych przy myciu zębów jak również brązowy mocz. W końcowym okresie choroby narasta jawna skaza krwotoczna, będąca wyrazem upośledzenia wytwarzania przez wątrobę protrombiny. Następuje metaboliczna śpiączka wątroby.
Najnowsze komentarze