Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa – sprawdź co może Ci grozić!

Spotkać pasożyta – motylicę wątrobą można przede wszystkim w przewodach żółciowych zwierząt roślinożernych. Człowiek może się zarazić w momencie spożycia skażonego mięsa, zawierającego larwy pasożyta. Czytając ten artykuł uzyskasz niezbędną wiedzę do walki z pasożytem.

motylica wątrobowaRozmiar motylicy zamyka się w wielkości od 2 do 5 cm. Tym samym nazywany jest dużym pasożytem. Te najbardziej popularne, bowiem swoją wielkością nie przekraczają długości 1 mm. W przeciwieństwie do swoich większych krewnych motylica nie jest uzbrojona. Zamiast kolców, do zaczepienia się wykorzystuje przyssawki. Motylica posiada je aż dwie, jedna umieszczona w jego przedniej części, druga natomiast od spodu.

Człowiek nie jest ich docelowym żywicielem choć czuje się w ludzkim organizmie wyjątkowo dobrze. Połknięty pasożyt porusza się wzdłuż układu pokarmowego, by na końcu zostać usuniętym wraz z kałem. Po opuszczeniu organizmu, w niesprzyjających warunkach, przeżyć może nawet sześć miesięcy. Zaczyna szukać zbiorników wodnych, by tam doszło do jej rozmnożenia. Wyszukuje ślimaków wodnych, dochodzi w nich do rozmnożenia bezpłciowego. W czasie nie dłuższym niż dwa miesiące, z każdej larwy powstanie około 2 tysięcy nowych osobników. Po opuszczeniu ślimaka, będą czekać na trawie przy zbiorniku wodnym, czekając na połknięcie wraz ze zjedzoną trawą. Gdy do tego dojdzie w momencie dotarcia do jelit, przebija się przez ich ścianki, by dostać się do krwioobiegu. W tym momencie wędruje wraz z krwią, aż osiądzie w przewodach żółciowych wątroby. W ich wnętrzu dorosłe osobniki będą się rozmnażać. W tym wypadku będzie ono rozdzielnopłciowe, oznacza to potrzebę połączenia się zarówno samca jak i samicy.

Zarażenie motylicą

Do zarażenia motylicą dochodzi w wyniku zjedzenia zarażonego mięsa. W mniejszym stopniu poprzez picie wody ze zbiorników, w których znajduje się motylica wątrobowa. Pasożyt w organizmie człowieka wywołuje dolegliwość zwaną chorobę motyliczną (fasciolozę). Głównym objawem są zaburzenia trawienia, dodatkowo można się spodziewać deregulacji pracy wątroby w wyniku złego wydzielania żółci przez wątrobę. Nie reagując na powstałe objawy może dojść do ostrego zapalenia wątroby. Dochodzi do jej przekrwienia, a przez to i powiększenia, cala pokrywa się miniaturowymi otworami przez które pasożyty dostają się do jej wnętrza. Skończyć się to może zapaleniem otrzewnej. Płyn otrzewny w tym wypadku płyn otrzewnej prawdopodobnie będzie zabarwiony szkarłatem, przez krew która się do niego dostaje.

Jak wykryć zagrożenie – warto zrobić USG jamy brzusznej Warszawa

Nie ważne jak małe jest zagrożenie, zawsze może do niego dojść. Możesz stać się ofiarą ataku pasożyta. Zawsze pierwsze objawy nie są jednoznaczne, a przy małym prawdopodobieństwie wystąpienia, nigdy nie jest traktowany jako realne zagrożenie, eliminowany w pierwszej kolejności. Dlatego też należy przeprowadzać kompleksowe badania, mające na celu jak najdokładniejsze sprawdzenie organizmu. Tylko dzięki temu możesz mieć pewność szybkiego wykrycia męczącej Cię dolegliwości. Z tego też powodu zaleca się przeprowadzenie Testu Obciążeń Organizmu. Jest to obecnie najlepsza metoda diagnostyczna, która w sposób kompleksowy sprawdza ciała w poszukiwaniu przyczyn dolegliwości. Kompleksowość, szybkość i bezinwazyjność, to cechy dzięki ciągle wzrasta popularność tej metody. Zrzesza ona ponad 30000 specjalistów z całego ciała, a ilość zadowolonych pacjentów liczona jest w milionach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *