Motylica wątrobowa

Motylica wątrobowa – sprawdź co może Ci grozić!

Spotkać pasożyta – motylicę wątrobą można przede wszystkim w przewodach żółciowych zwierząt roślinożernych. Człowiek może się zarazić w momencie spożycia skażonego mięsa, zawierającego larwy pasożyta. Czytając ten artykuł uzyskasz niezbędną wiedzę do walki z pasożytem.

motylica wątrobowaRozmiar motylicy zamyka się w wielkości od 2 do 5 cm. Tym samym nazywany jest dużym pasożytem. Te najbardziej popularne, bowiem swoją wielkością nie przekraczają długości 1 mm. W przeciwieństwie do swoich większych krewnych motylica nie jest uzbrojona. Zamiast kolców, do zaczepienia się wykorzystuje przyssawki. Motylica posiada je aż dwie, jedna umieszczona w jego przedniej części, druga natomiast od spodu.

Człowiek nie jest ich docelowym żywicielem choć czuje się w ludzkim organizmie wyjątkowo dobrze. Połknięty pasożyt porusza się wzdłuż układu pokarmowego, by na końcu zostać usuniętym wraz z kałem. Po opuszczeniu organizmu, w niesprzyjających warunkach, przeżyć może nawet sześć miesięcy. Zaczyna szukać zbiorników wodnych, by tam doszło do jej rozmnożenia. Wyszukuje ślimaków wodnych, dochodzi w nich do rozmnożenia bezpłciowego. W czasie nie dłuższym niż dwa miesiące, z każdej larwy powstanie około 2 tysięcy nowych osobników. Po opuszczeniu ślimaka, będą czekać na trawie przy zbiorniku wodnym, czekając na połknięcie wraz ze zjedzoną trawą. Gdy do tego dojdzie w momencie dotarcia do jelit, przebija się przez ich ścianki, by dostać się do krwioobiegu. W tym momencie wędruje wraz z krwią, aż osiądzie w przewodach żółciowych wątroby. W ich wnętrzu dorosłe osobniki będą się rozmnażać. W tym wypadku będzie ono rozdzielnopłciowe, oznacza to potrzebę połączenia się zarówno samca jak i samicy.

Zarażenie motylicą

Do zarażenia motylicą dochodzi w wyniku zjedzenia zarażonego mięsa. W mniejszym stopniu poprzez picie wody ze zbiorników, w których znajduje się motylica wątrobowa. Pasożyt w organizmie człowieka wywołuje dolegliwość zwaną chorobę motyliczną (fasciolozę). Głównym objawem są zaburzenia trawienia, dodatkowo można się spodziewać deregulacji pracy wątroby w wyniku złego wydzielania żółci przez wątrobę. Nie reagując na powstałe objawy może dojść do ostrego zapalenia wątroby. Dochodzi do jej przekrwienia, a przez to i powiększenia, cala pokrywa się miniaturowymi otworami przez które pasożyty dostają się do jej wnętrza. Skończyć się to może zapaleniem otrzewnej. Płyn otrzewny w tym wypadku płyn otrzewnej prawdopodobnie będzie zabarwiony szkarłatem, przez krew która się do niego dostaje.

Jak wykryć zagrożenie

Nie ważne jak małe jest zagrożenie, zawsze może do niego dojść. Możesz stać się ofiarą ataku pasożyta. Zawsze pierwsze objawy nie są jednoznaczne, a przy małym prawdopodobieństwie wystąpienia, nigdy nie jest traktowany jako realne zagrożenie, eliminowany w pierwszej kolejności. Dlatego też należy przeprowadzać kompleksowe badania, mające na celu jak najdokładniejsze sprawdzenie organizmu. Tylko dzięki temu możesz mieć pewność szybkiego wykrycia męczącej Cię dolegliwości. Z tego też powodu zaleca się przeprowadzenie Testu Obciążeń Organizmu. Jest to obecnie najlepsza metoda diagnostyczna, która w sposób kompleksowy sprawdza ciała w poszukiwaniu przyczyn dolegliwości. Kompleksowość, szybkość i bezinwazyjność, to cechy dzięki ciągle wzrasta popularność tej metody. Zrzesza ona ponad 30000 specjalistów z całego ciała, a ilość zadowolonych pacjentów liczona jest w milionach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *