Zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby – nie czekaj, reaguj!

Wątroba jest niezbędnym organem do funkcjonowania każdego człowieka. Organ, bez którego nie byłoby możliwe oczyszczenie organizmu. Wątroba Neutralizuje toksyny jak alkohol czy leki. Zapalenie wątroby oznacza grupę chorób, które objawiają się poprzez stan zapalny tego narządu. Poznaj objawy, by móc reagować na czas.

Wątrobą zapalenie wątrobynazywamy wielofunkcyjny gruczoł, który stanowi integralną część układu pokarmowego. Masa jak na organ jest dość okazała, bowiem wynosi około 1,5 kg. Wątroba znajduje się tuż pod przeponą. Posiada budowę segmentarną i składa się z 2 płatów i 8 segmentów. Jednakże bez szczególnego podziału ról między określonymi partiami. Posiada ona wysokie możliwości regeneracyjne. Usunięta część, na przykład w celu przeszczepu, w pełni się zregeneruje. Bierze ona udział w szeregu funkcji takich jak: synteza, metabolizm, magazynowanie czy filtracja. Syntezuje czynniki potrzebne do krzepnięcia krwi, przemienia węglowodany w glukozę, magazynuje żelazo i takie witaminy jak: A, D, K. Problemy z wątrobą będą poważanie wpływały na stan całego organizmu.

Zapalenie wątroby – USG Warszawa

Zapalenie wątroby może mieć swój początek w różnych czynnikach. Wywołują ją wirusy, bakterie, pasożyty, a nawet lekarstwa. Zdarzają się też przypadki, gdy ciężko określić przyczyny wywołanego zapalenia. Zwyczajowo poszczególne odmiany opisywane są pojedynczą literą od A do G. Proces inkubacji choroby jest też różny w zależności od odmiany. W przypadku wirusa A wywołujący zapalenie potrzebuje tylko 6 dni, natomiast wirus B potrzebuje minimum pół roku.

Objawy zapalenia wątroby

Pierwszym objawem, który powinien zapalać żółtą lampkę ostrzegawczą są bóle pod prawym łukiem żebrowym. Na samym początku przypominać może swoimi objawami popularną dolegliwość jaką jest grypa, czyli: osłabienie, ból głowy, bóle stawów, nudności które mogą doprowadzić do wymiotów. Towarzyszyć temu może szeroko pojęty wstręt do potraw mięsnych, tłuszczów, alkoholi i papierosów. Bowiem właśnie to w wątrobie neutralizowane jest działanie tłustych potraw czy toksyn z papierosów i alkoholu. W wyniku powiększenia tego narządu możliwe odczuwany jest ból z prawej strony, przy prawy podżebrzu. Dodatkowo pojawi się gorączka, swędzenie, pokrzywka. W drugiej fazie choroby pojawia się zażółknięcie twardówki oczu i skóry, mocz jest wyraźnie ciemniejszy. Druga faza jest efektem zmian jakie zaszły w wątrobie. Oznacza to, iż choroba zaczyna zbierać swoje żniwo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *