„Czy olej MCT pomaga w wejściu w ketozę?”

Wśród składników, które człowiek musi dostarczyć swojemu organizmowi każdego dnia, są składniki makro: białko, węglowodany i tłuszcze. To one – dostarczane w odpowiedniej ilości – pozwalają człowiekowi na działanie i rozwój.

Tłuszcze dostarczają ze sobą także szereg witamin, między innymi witaminę A i D. Są one istotne zwłaszcza w popularnej w ostatnich latach diecie ketogenicznej. Czy olej MCT pomaga w wejściu w ketozę? W tym artykule postarano się na to odpowiedzieć.

Odpowiedni tłuszcz w diecie

W diecie każdego człowieka tłuszcze są bardzo ważne. Obok węglowodanów stanowią bowiem podstawowe źródło energii. Do tego pomagają przyswajać z pożywienia witaminę D, która niezbędna jest dla wzrostu kości.

W przypadku diety ketogenicznej tłuszcze są najważniejszym makroskładnikiem, jaki należy dostarczyć. Choć są kaloryczne, to podczas gdy są trawione, wytwarzają się z nich ketony, czyli paliwo zastępujące glukozę.

Ketoza – co to takiego?

Dostarczając organizmowi tłuszczy w miejsce węglowodanów, kreuje się stan zwany ketozą. Jest to efektywne spalanie tłuszczów, które pożądane jest najbardziej przez osoby będące na diecie odchudzającej. Poza wpływem na utratę zbędnych kilogramów ketoza stosowana jest w przypadku leczenia i łagodzenia napadów padaczkowych u dzieci.

Gdy dochodzi do stanu ketozy, w wątrobie produkowane są ciała ketonowe, powstające w wyniku obniżenia poziomu insuliny i rozkładu tłuszczów. Dzięki temu, że gromadzone tłuszcze są spalane, sprzyja to odchudzaniu, przez co ketoza zdaje się być odpowiednią drogą ku walce z falą otyłości, jaka przetacza się przez kraje wysokorozwinięte.

Olej MCT źródłem energii

Jako jeden z rodzajów przyjmowanych w diecie tłuszczów jest olej MCT. Skrót MCT pochodzący z języka angielskiego tłumaczy się jako średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Tłuszcz ten różni się od innych poprzez unikalny proces jego trawienia i wchłaniania, bowiem wchłanianie następuje bezpośrednio z komórek nabłonka jelitowego i także bezpośrednio transportowany do wątroby.

Olej MCT często określany jest mianem „tłuszczu, który odchudza”. Odpowiednia jego proporcja każdego dnia pozwala bowiem na uzyskanie stanu ketozy i pozbycie się tych kilogramów, które niepokoją. Olej MCT stosowany powinien być jako suplement diety, bowiem w bardzo łatwy sposób szybko dostarcza energię oraz uczucie sytości.

Olej MCT dla ketozy

 

Łatwo przyswajalny tłuszcz MCT jest jak najbardziej pożądany w diecie ketogenicznej. Jakie są zalety jego stosowania? Pozwala na szybkie wejście w stan ketozy, wspiera cały proces odchudzania, szybko się wchłania i dostarcza energię. Poza tym jego spożycie zmniejsza apetyt i przyspiesza metabolizm, co prowadzi do szybszego spalania kalorii i tym samym chudnięcia.

 

Liczyć trzeba się, jak w przypadku każdego suplementu, z wystąpieniem efektów niepożądanych. W przypadku stosowania oleju MCT mogą pojawić się biegunka, nudności, jak też bóle żołądkowe i jelitowe. Zazwyczaj podane skutki niepożądane pojawiają się na początku stosowania oleju MCT w diecie, jednak nie pojawiają się one u każdej osoby, która wprowadza tej rodzaj tłuszczu do swojej diety.

 

Jeżeli decydujemy się na wprowadzenie do spożycia oleju MCT, pamiętajmy, że dzienna dawka nie powinna przekraczać 60 ml i być podawana naraz, lepiej rozłożyć to na przykład na cztery porcje po 15 ml.

 

Więcej o diecie ketozie dowiesz się na portalu Doktor Fit

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *